Den nya vågen?!

2009 maj 30
by BiblioBuster

The Internetz är lätt upphetsat över Google Wave. Så även jag! I alla fall tillräckligt för att se nästan hela demofilmen på 1 timma 20 minuter en fredagskväll.

Google Wave är inte färdigt än och vi väntar på att få ta del av tjänsten. Den är ett nytt sätt att integrera webb och kommunikation. IM, chatt och e-post ska bli överflödigt när vi väl får tillgång till Wave.

Det tekniska förstår jag inte, men det är inte svårt att begripa att Wave skulle kunna ge nya möjligheter för att integrera kommunikation och informationsresurser med varandra på biblioteken. På ett sätt som gör att den kompetens som vi (förhoppningsvis) besitter som bibliotekarier kan utnyttjas på bästa sätt tillsammans med användare. Därför är jag uppspelt! Bye bye tråkiga chattgränssnitt och långsamma mejl! I can’t wait.

2 kommentarer lämna en →
  1. 2009 maj 31

    ahhh måste kolla filmen, måste uppdatera mig. Det intressanta är att det är open source, vilket gör att säkert kommer t.ex. apple implementera det.

  2. 2009 maj 31

    Ja, det blir kul att se vad som händer…

Lämna ett svar

Note: You can use basic XHTML in your comments. Your email address will never be published.

Subscribe to this comment feed via RSS